Terápiás foglalkozás során felmerülő gyakori kérdések

Több éve tanulmányozom a családi kutyák viselkedését hétköznapjaik során. A problémás, nem kívánt magatartást az összefüggések vizsgálatával értelmezem, elemzem, így oldom meg. 

Előfordul, hogy a gazdi lát egy problémát és mivel csak annak a megoldását keresi, még inkább beszűkíti a kutya mentális lehetőségeit, ezzel az állapot jellemzően romlani fog. 

Az a tapasztalatom, hogy egy adott probléma, viselkedészavar több kísérő magatartás során duzzad már nem együttélhető gonddá.  Miután az oda vezető út, egy hosszú folyamat több egymást erősítő tapasztalatokkal,  maga a megoldás is egy folyamat, mely a gyökerek feltárásával hozható helyre csupán. Ehhez idő kell. Tervezett, egymásra épülő lépésekkel. 

Tüneti kezelés, azaz a kifejezett cselekvés célzott megszüntetése nem vezet hosszútávú eredményhez, sőt általában a probléma generalizálódását eredményezi.

A kutya értékrendje más mint a miénk.

Ő nem tudja, hogy mi a "rossz", vagy "jó" magatartás. Számára LEHETŐSÉG van és gazdától érkező megerősítő FIGYELEM. Ez a két dolog, ami fenntartja a viselkedést. A cselekvés sikere, majd az ezt követő letiltás is válhat mintává. Ilyenkor gondolja a gazda  - tévesen - hogy a kutya tudja, hogy nem szabad, mégis megcsinálja az adott nem kívánt viselkedést.

Ez a szándékosság viszont tudatos bosszantást feltételez.

A valóság ezzel szemben más! A  kutya és gazdája között lévő játszma, vagyis az a kommunikáció sorozat, mintázat, ami során mindig ugyanaz történik: egy kínálkozó lehetőség kiaknázása (élelem elvétele az asztalról), majd az ezt követő figyelem, még hogyha az negatív figyelem is (büntetés). A siker mégis borítékolható, hisz az adott forrás kiaknázása megtörtént. A kutya tapasztalata magáról: Sikerrel jártam. (tehát ezt újra érdemes megpróbálni) Az ezt követő ismételt próbálkozás újabb és újabb sikeressége pedig magát a szokást eredményezi. Az agyban "így szoktam" magatartás rögzül. Egy ragadozó alapvető ösztönös cselekvése a próbálkozás, hisz ez a életbemaradásuk kulcsa.

Ha sikeres konklúziót kívánok egy adott forrás birtoklásával, megszerzésével kapcsolatban tanítani, akkor a megszerzési próbálkozás időben pontos (!) gátlásával kell az összes próbálkozást megszakítsam. 

A szakmám eszenciája, meglátni a megrekedés okát anélkül, hogy a kutya részéről szándékosságot feltételeznénk. A mintázatszerűen visszatérő cselekvéssor oka egy érzelmi megrekedés, sokszor a gazda öntudatlanul is fenntartja a nem kívánt viselkedést, hisz csak egyféle megoldást alkalmaz, mely nem kínál alternatívát. A tiltás nem értelmezhető egy olyan helyzet esetén, ahol a kutya számára a lehetőség megvonás, vagy egy másik cselekvés jelentené a megoldást.

Számos kutatási téma foglalkozik azzal, hogy a kutyák az ember gyerekekhez hasonló kötődési mintázatokat mutatnak. Nem csupán a dicséret, de a gazda hangja is jutalmazó értékékű a kutyák számára. Továbbá a kötődés kialakulása a dicséret mértékével  és gyakoriságával függ össze. Ehhez hasonlóan a szemkontaktus során mindkét félben felszabaduló oxytocin szintén ezt a két faj közötti rendkívüli kapcsolatot bizonyítja. 

Ennek analógiáján haladva terápiáim során maximálisan figyelembe veszem ezt a tényt, sosem elhanyagolva a kutya ragadozó voltát!

Mennyi ideig tart egy terápia?

Ez függ:

- a kutya korától  - a fiatal kutya nem kívánt viselkedése nagyon hamar változik, a lehetőség megszűnésével kikopik. Nem vált még feltétlenül olyan mély szokássá, mely az ivarérés folyamata által is erősödik. Több éves kutya viselkedésproblémája egy hosszabb folyamat része. A terápia vélhetően itt hetekig, akár hónapokig is tarthat. 

- az adott viselkedés önmagára vonatkozó tapasztalatától (mennyire reflex-szerűen, kizárólagosan rögzült a magatartás, milyen alapszükséglet tartja fent ennek létjogosultságát, a hétköznapokban mennyit "kellett" alkalmazni) - minél inkább az alapszükségletek (túlélés, élelem, biztonság) fenntartását befolyásolja a viselkedés, annál mélyebben rögzült, így hosszú terápiás folyamatra lehet számítani

- a kutya-gazda kapcsolat mélységétől - bizalom, vezethetőség és vezetni képesség, értés, segítés képessége mind befolyásolják, hogy a gazda mennyi idő alatt tud változtatni a nem kívánt viselkedési mintában rekedt kutyának. 

Akar-e egy kutya bosszút állni?

A rossz akarás szándékosságára a kutyák nem képesek. A kutya ösztönös helyzetekben mindig magára reagál. A saját belső, pszichés állapotának lenyomata a viselkedése. 
Legtöbbször az otthoni ürítést szokták tévesen szándékos bosszantásként, bosszúként jellemezni. A valós ok a szorongás és az ebből adódó belső önnyugtatásra való törekvés, mely a állapot a saját ürülék szagával enyhíthető (kölyökkori emlék - alomszag). Ha a kutya a gazda ágyába ürít, annak a helyzetnek is ez a motivációja: a gazda ágyának még nagyon gazda szaga van (szagkatlan), amikor ez a szag is elillan, akkor a vizelettel tovább enyhíthető a belső feszültség, melyet a gazda hiánya idéz elő. Ilyen esetben a felnőtt kutya nem tanult meg egyedül lenni, ennek a belső feszültségnek tudható a jelenség. 


Miért nehéz egy terápiát felnőtt kutyával kezdeni?

Minden szélsőséges viselkedést helyre lehet hozni?

Mitől függ, hogy egy kutya visszahívható-e? 

Milyen az alkalmas kutyaválasztás egy gyerek mellé?

Menhelyről mikor hozzak kutyát?

Mellyek a menhelyi kutya legtipikusabb problémai?

Hálás-e egy kutya, ha megmentem?

Baj-e, ha együtt alszom a kutyámmal?

Mennyi időt kell foglalkozni egy kutyával egy nap?

Mikor várhatom el, hogy egy kutya tudja, amit tanítottam neki?