Terápiás foglalkozás során felmerülő gyakori kérdések

Több éve tanulmányozom a családi kutyák viselkedését hétköznapjaik során. A problémás, nem kívánt magatartást az összefüggések vizsgálatával értelmezem, elemzem, így oldom meg. 

Előfordul, hogy a gazdi lát egy problémát és mivel csak annak a megoldását keresi, még inkább beszűkíti a kutya mentális lehetőségeit, ezzel az állapot jellemzően romlani fog. 

Az a tapasztalatom, hogy egy adott probléma, viselkedészavar több kísérő magatartás során duzzad élhetetlenné. A terápiás kezelés a fő probléma feltárásával kezdődik és az okot szünteti meg nem csupán a tünetet! A folyamat hónapokig tarthat.

Lássunk egy példát: 
A tünet a póráz húzása. Ilyenkor nem rángatással, fegyelmezéssel kezelem a helyzetet, hanem megértem a kutya aktuális, pillanatnyi állapotát a helyzetben, hogy miért akar onnan elmenni, mi a motivációja, menekül, szimatol, milyen körülmények teszik lehetővé a póráz húzhatóságát, mit tesz, vagy nem tesz a gazda azért, hogy a kutya benne maradjon ebben a tevékenységben. A póráz húzása közben a kutya saját dolgában van, azaz ösztönös tevékenységet végez. (A kutya akkor van ösztönös tevékenységben, ha lehetősége van rá,  a körülmények engedik.) Ha ezt megértem, és tudom a kulcsot ahhoz, hogyan kerüljön a kutya feladat, vagy nincs dolga állapotba, meg tudom változtatni a kutya mentális állapotát, ezáltal megváltozik a viselkedés is. Azaz a póráz feszessége megszűnik. 

Tüneti kezelés, azaz a kifejezett rossz cselekvés célzott megszüntetése (póráz megrántása) nem vezet hosszútávú eredményhez, sőt általában a probléma generalizálódását eredményezi. 

A kutya értékrendje más mint a miénk.

Ő nem tudja, hogy mi a "rossz", vagy "jó" magatartás. Számára LEHETŐSÉG van és gazdától érkező megerősítő FIGYELEM. A cselekvés sikere (pl: megette a eldobott ételt), majd az ezt követő letiltás is válhat mintázattá, rendszeressé. Ilyenkor azt gondolja a gazda  - tévesen -, hogy a kutya tudja, hogy nem szabadna, mégis megcsinálja az adott nem kívánt viselkedést. 

Ez a szándékosság viszont tudatos bosszantást feltételez.

A valóság ezzel szemben más! A  kutya és gazdája között lévő koreográfia során mindig ugyanaz történik: egy kínálkozó lehetőség kiaknázása (élelem elvétele az asztalról), majd az ezt követő reakció a gazda részéről (figyelem, még hogyha az negatív figyelem is (büntetés)), vagy önmagában az a tény, hogy sikerült levenni az ételt az asztalról, tehát mindenképpen megéri újra próbálkozni. Hisz a gazda reakciója itt nem szüntette meg a cselekvés sikerességét, pusztán utólag lereagálta. Ebben a helyzetben a kutya megfigyelése saját magáról, egy sikeres élelemszerzés volt. A kutya tapasztalata magáról: Sikerrel jártam. (tehát ezt újra érdemes megpróbálni) Az ezt követő ismételt próbálkozás újabb és újabb sikeressége pedig magát a szokást eredményezi. Az agyban "így szoktam" magatartás rögzül. Egy ragadozó alapvető ösztönös cselekvése a próbálkozás, hisz ez az életbemaradásuk kulcsa. A vadászat közbeni sérülések nem fogják lebeszélni a ragadozót a zsákmány megszerzésének próbálkozásáról. Megfigyelésem szerint egy cselekvés háromszori ismétlés után már szokássá válik. 

Ha sikeres konklúziót kívánok egy adott forrás birtoklásával, megszerzésével kapcsolatban tanítani, akkor a megszerzési próbálkozás időben pontos (!) gátlásával kell a próbálkozást megszakítsam. Azaz ne érje meg újra megpróbálni az a cselekvést, mert nincs lehetőség a sikeres végigcsinálásra. 

Ezzel párhuzamosan nagyon lényeges a birtokviszony tisztázása, ami a gazda személyes terénél kezdődik! Ha a kutya számára nyilvánvalóvá teszem, hogy adott tárgy, élőlény, terület, stb. a enyém, úgy a próbálkozás megszűnik. 

A szakmám eszenciája, meglátni a megrekedés okát anélkül, hogy a kutya részéről szándékosságot feltételeznénk. A mintázatszerűen visszatérő cselekvéssor oka egy érzelmi megrekedés, sokszor a gazda öntudatlanul is fenntartja a nem kívánt viselkedést, hisz csak egyféle megoldást alkalmaz, mely nem kínál alternatívát. A tiltás nem értelmezhető egy olyan helyzet esetén, ahol a kutya számára a lehetőség megvonás, vagy egy másik cselekvés jelentené a megoldást.

Számos kutatási téma foglalkozik azzal, hogy a kutyák az ember gyerekekhez hasonló kötődési mintázatokat mutatnak. Nem csupán a dicséret, de a gazda hangja is jutalmazó értékékű a kutyák számára. Továbbá a kötődés kialakulása a dicséret mértékével  és gyakoriságával függ össze. Ehhez hasonlóan a szemkontaktus során mindkét félben felszabaduló oxytocin szintén ezt a két faj közötti rendkívüli kapcsolatot bizonyítja. 

Ennek analógiáján haladva terápiáim során maximálisan figyelembe veszem ezt a tényt, sosem elhanyagolva a kutya ragadozó voltát!

Mennyi ideig tart egy terápia?

Ez függ:

- a kutya korától  - a fiatal kutya nem kívánt viselkedése nagyon hamar változik, a lehetőség megszűnésével kikopik. Nem vált még feltétlenül olyan mély szokássá, mely az ivarérés folyamata által is erősödik. Több éves kutya viselkedésproblémája egy hosszabb folyamat része. A terápia vélhetően itt hetekig, akár hónapokig is tarthat. 

- az adott viselkedéssel kapcsolatos rutintól (mennyire reflex-szerűen, kizárólagosan rögzült a magatartás, milyen alapszükséglet tartja fent ennek létjogosultságát, a hétköznapokban mennyit "kellett" alkalmazni) - minél inkább az alapszükségletek (túlélés, élelem, biztonság) fenntartását befolyásolja a viselkedés, annál mélyebben rögzült, így hosszú terápiás folyamatra lehet számítani.

- a kutya-gazda kapcsolat mélységétől - bizalom, vezethetőség és vezetni képesség, értés, segítés képessége mind befolyásolják, hogy a gazda mennyi idő alatt tud változtatni a nem kívánt viselkedési mintában rekedt kutyának. 

- a gazda azon hajlandóságától, hogy változtatni tudjon a kutyájával való kapcsolatán - sokszor látom, hogy a viselkedés probléma oka egy nem megfelelő szerep, státusz a gazdával szemben. Ha a gazda a kutya kontroll magatartását szeretetnyelvként értelmezi, sokszor lasítja vagy akadályozza a terápiás folyamatot. 

Akar-e egy kutya bosszút állni?

A rossz akarás szándékosságára a kutyák nem képesek olyan helyzetben, mikor maguk is kiszolgáltatott helyzetben vannak. A kutya ösztönös helyzetekben mindig magára reagál. A saját belső, pszichés állapotának lenyomata a viselkedése. Szorongása, frusztrációja, félelme, aggódása olyan ösztönös állapotok, mely minden kontroll helyzetnél erősebb belső motiváció. Ezen érzések viselkedési megnyilvánulását szokták - tévesen- bosszúként aposztrofálni. 
Legtöbbször az otthoni ürítést kezelik így, tévesen szándékos bosszantásként, bosszúként jellemzik. A valós ok a szorongás és az ebből adódó belső önnyugtatásra való törekvés, mely állapot a saját ürülék szagával enyhíthető (kölyökkori emlék - alomszag). Ha a kutya a gazda ágyába ürít, annak a helyzetnek is ez a motivációja: a gazda ágyának még gazda szaga van (szagkatlan), amikor ez a szag is elillan, akkor a vizelettel tovább enyhíthető a belső feszültség, melyet a gazda hiánya idéz elő. Ilyen esetben a felnőtt kutya nem tanult meg egyedül lenni (leválási, kötődési probléma), ennek a belső feszültségnek tudható a jelenség. 

Az otthon ürítés oka lehet továbbá egy helytelen szobatisztaságra való szoktatás folyamat, ahol a kutya számára nem nyilvánvaló, hol "szabad" pisilnie. Ennek folytatása, hogy ebből a belső bizonytalanságból fakadóan a kutya sok esetben nem a sétán ürít, hanem hazaviszi az ürülékét. Ez az otthoni ürítés kapcsolati bizonytalanságból is fakadhat, ami még összetettebbé teszi a problémát. Ezen a példán láthatjuk tehát, hogy egy cselekvésnek több oka is lehet. Ezért is nagyon fontos a viselkedés gyökereinél való feltárása, mert egy ilyen helyzetben kifejezetten káros a büntetés. 

Miért nehéz egy terápiát felnőtt kutyával kezdeni?

Az emberhez hasonlóan a kutyánál is vannak egyedfejlődési szakaszok. A könyökkor, kamaszkor, felnőttkor a kutya esetében jóval rövidebb ideig tart, mint az embernél. Egy 1 éves kutya gyakorlatilag felnőttnek számít. Ennek azért van óriási jelentősége, mert az egyes időszakokban a kutya más és más érzékenységgel bír a környezeti és szocializációs ingerekkel szemben. Kölyökkori szenzitív időszakban nagyon könnyű kialakítani a helyes rutinok, szokások alapjait. Ebben a korban a kutya minél több ingerrel találkozik rendszeresen, annál magabiztosabb tudása lesz a környezetéről. Ez a kölyökkori magabiztos tudás alapja a későbbi közömbösségnek. Ennek elmaradása komoly problémát eredményez. Ami kölyökkorban nem rögzült, azt kamasz, vagy felnőtt korban jóval nehezebb pótolni. Kamasz korukban  a kutyák (az ivari éréssel összefüggésben) jelentős személyiség váltáson mennek keresztül. A reaktivitás, azaz bizonyos környezeti ingerek heves reagálása sok esetben kamaszkorban kezdődik, ahogy az ivari éréssel a kutya óvatosabb, bizalmatlanabb, érzékenyebb lesz. Azok a hiányosságok melyek a szélsőséges viselkedést okozzák sokszor egy regressziós folyamattal hozhatók csak helyre. A kölyökkori rögzülések (vagy nem rögzülések!) reflexes reakcióit mindig sokkal nehezebb egy kisebb energiájú válaszreakcióra kicserélni. A folyamat így hosszabb ideig tarthat. 

Minden szélsőséges viselkedést helyre lehet hozni?

Úgy gondolom, hogy igen, de a megfelelő rehabilitáció megválasztása szükségszerű. A cselekvést kiváltó ok felismerése után az életmód változtatásával mindenképp segítséget nyújthatunk a kutya számára, hogy ne kelljen újra és újra megélnie azt a magatartást, amit ő megoldásnak tanult, de mi nem tartunk a környezetben élhető viselkedésnek. Ami egykor a kutyának egyetlen megoldás volt, esetenként életmentő, ebből adódóan nagyon mélyen rögzülhet. Megfelelő nagy esetszámmal egy csere viselkedés kialakítása a cél. Ha nagyon mélyen rögzült, vagy a körülmény bekapcsolja, az azonos trigger esemény hatására könnyen működő megoldásként jelenhet meg terápiát követően is. Ezért nagyon fontos, hogy a gazda értse a folyamatot és annak helyén kezelje, tekintve, hogy minden reakció háromnál több ismétlés után szokássá válhat. Összességében elmondható, hogy a lehetőség megvonás a leghatékonyabb a magatartás elkerülésére. 

Mitől függ, hogy egy kutya visszahívható-e? 

A behívhatóság képességéhez feltételezni kell a kutyáról, hogy az adott helyzetben és távolságban képes a gazdát választani. 

Ehhez a képességhez szükséges:
- az adott tudás önmagáról, hogy ilyen helyzetekben tudja a gazdát választani 
- az a távolság, melyben még tudja a gazdát választani

Ez azt jelenti, hogy a kutya saját dolgából, tehát ösztön állapotból is képes úgy dönteni, hogy abbahagyja az aktuális tevékenységet és a gazdát választja. Ez esetenként nagyon nehéz. Feltételezni kell tehát a kutyáról, hogy mikor, milyen helyzetben képes ezt a döntést meghozni. 
Ennek a tudásnak a kialakításához nagyon magas ismétlésszámra és jól felismert fokozatosságra van szükség:

Tanítás szintjei: (az egyes szintek ismétlésszáma kellően magas)

megteremtem annak a lehetőségét, hogy tudja a gazdát választani: 

zárt területen inger nélkül kis távolságból
zárt területen inger nélkül nagyobb távolságból
zárt területen inger jelenlétében
nyílt területen inger nélkül kis távolságból
nyílt területen  inger nélkül nagyobb távolságból 
nyílt területen inger jelenlétében
nyílt területen változatos inger jelenlétében (az egyes ingerkategóriák külön is gyakorolhatók)

Milyen az alkalmas kutyaválasztás egy gyerek mellé?

Felnőtt kutya befogadása esetén mindenképp fontos, hogy ismerjük a kutya előéletét. Melyek azok az ingerek, események, szituációk, melyek valamilyen mértékben hatnak rá, azaz habitustól függően a közömböstől eltérő viselkedésre számíthatunk. Ilyen esetben terápiával érdemes ezeken a helyzeteken dolgozni, a közömbösség elérése a cél. 

Legideálisabb kölyök kutyát választanunk, hisz akkor a korai szocializációs lépésekkel, tanítással, a kutya, mint faj számára választott megfelelő életmóddal helyes alapokat adunk a magabiztos, kiegyensúlyozott élethez és jó mintát nyújtunk a felelős állattartáshoz. 

Hogyan válasszak kutyát menhelyről? Mire lehet számítani?

Megfigyeléseim szerint a kihozás pillanatában, az ideiglenes befogadó helyen és a későbbi gazdához kerülés helyszínén a kutya mind-mind másképp viselkedik. Mindig az adott közeg lehetőségei befolyásolják a reakcióit, csak úgy, mind a később kialakult szokásait is. A kutya nem azt az arcát fogja mutatni a gazdához kerülés második, harmadik hónapjában, amit az elhozás pillanatában láttunk rajta, vagy amit egy ideiglenes befogadóhelyen, menhelyen mutat több kutya társaságában.  A gazdához kerülés, gazdára lelés folyamatát úgy kell tekintenünk, mint a kutyára ható folyamatsort, melyet a változás jellemez. Aszerint alakul a kutya habitusa, amilyen lehetőségeket, választásokat, döntési helyzeteket kínál neki az új otthon és az új környezet. Ennek tekintetében a kevés tapasztalatokkal bíró kutya gazdához kerülést követően ha nagy döntési szabadságot kap,  bizonytalanná, félénkké, szorongóvá válhat. 

Kölyök kutya befogadása - ha lehet ilyet mondani - a legegyszerűbb; a kutya "tiszta fehér lap" -ként kezdi az életét, nagyrészt én - a gazda - vagyok azért felelős, hogy mivé formálódik. 

Ha nem kölyök korú kutyát fogadunk örökbe, mindig tájékozódjunk a kutya múltjáról figyelembe vége a változás tényét.  A szenzitív időszakban (kölyökkor) olyan jelentős mértékű a kutya tapasztalatgyűjtése a környezetéről, hogy ez a tudás élete végéig elkísérheti. Korábbi hiányos tudás, vagy a szocializáció hiánya, esetleg bántalmazás mindig feltételezi a terápia szükségességét, azaz megtanulni a megfelelő módon segítséget nyújtani a kutya számára. 

Megfigyeléseim szerint egy problémás kötődésű kutya (korai kötődés hiánya, vagy nem megfelelő minőségű kötödés) sokszor kötődési zavaros lesz, azaz túlkötődésre hajlamos, Ez a bizonytalan kötődés reaktív hajlamú, szorongó magatartást eredményezhet. 

A választás során minél több valós információm van a menhelyre kerülés körülményeiről, kutya korábbi tapasztalatairól, tudásáról annál biztosabban saccolható a várható változás iránya.

Testméret, fajtajegyek, idegen kutyákkal, emberekkel való reakciója utcán, zárt helyen érdemes szempontként tekinthető tényezők. 

Érdemes a kutyát többször meglátogatni, vele időt tölteni, próbanapra a megállapodás feltételei szerint hazavinni. 

Baj-e, ha együtt alszom a kutyámmal?

A kérdés inkább az, hogy kinek fontos ez az együtt alvás és mi történik, ha erre nincs mód. Ha a kutya a gazda jelenlétében, vagy test közelségében tud csak pihenni, aludni, az komoly viselkedészavarokhoz vezethet a kutya felnőtt korában. Egy egészséges kötődés kialakításához nélkülözhetetlen a leválás. Ahogy a csecsemő létezéséhez nélkülözhetetlen az édesanyja közelsége, úgy a nagyobb gyerekek egészséges fejlődésének, énkép alakulásának elengedhetetlen pillére, hogy képes legyen akár az anyukával egy térben, de külön elmélyülve játszani, aludni. Ugyan ez vonatkozik a kutyákra is. Ha a kutya felnőtt korára a csecsemő státuszba reked, komoly viselkedési zavarai lesznek; reaktív, stresszes kényszer viselkedésre hajlamos, szorongó egyed válhat belőle. Megfelelő terápiával ez a megrekedés helyrehozható, a kutya teljes értékű életet élhet. 

További kérdésekre szeretnél választ kapni, vagy észrevételed van, írj!

Velem megoldod!