Mentális hármas

feladatban van, saját dolgot csinál, nincs dolga 

A kutya ragadozó állat.

Háziasításának köszönhetően képes az emberrel együttműködni, tanítható.

Bizonyos magatartásokat, mozgásokat, mozdulatokat képes vezényszóhoz kötni és utasításra teljesíteni azokat. Ezeknek a feladatoknak a teljesíthetősége függ a kutya aktuális mentális állapotától és attól, hogy a kutya ismeri-e az adott feladatot abban a környezeti terhelésben.

Ennek a feladattudatnak a képessége fejleszthető, tematikusan tanítva egyre nagyobb környezeti terhelésben is képes az utasítás végrehajtására.

Az ösztönállapot és a taníthatóság viszonylatában a kutya három különböző mentális állapotban lehet: feladatban van, saját dolgot csinál, nincs dolga a helyzettel. 

Feladatban van

Ez az állapot azt jelenti, hogy a kutya képes mentálisan jelen lenni és gazdára figyelni. Ilyenkor kellő belső biztonság és magabiztosság birtokában van ahhoz, hogy egyen.

A belső állapota nem döntés kérdése, hanem az aktuális tudása a környezetéről. A feladatban maradás már az ő döntése. (míg nem változnak a környezeti hatások)

Ha a kutya képes gazdára figyelni (feladatban lenni), akkor olyan mentális állapotban van, hogy a különféle – számára terhelő – ingereket tudja tolerálni (ingerekhez szoktatás, közömbösítés). Ebben a helyzetben az amúgy terhelő inger mellékes ingerré válik, első számú állapot az a feladat állapot lesz, amiben a kutya aktuálisan van. 

Ez a folyamat (legalább 300 ismétlés) vezet majd oda, hogy a zavaró, ijesztő, stb. inger már nem hat a kutyára.

A folytonossága miatt a leghatékonyabb közömbösítő technika a háromszög technika.

Feladat állapotban a kutya csak akkor képes maradni, ha nem éri őt olyan inger, melynek közelsége már fenyegetőleg hat rá.

Darwin, antitézis elv: A kommunikációs jelek lényeges, általánosan felismerhető jellegzetessége: ha az állat szándéka, vagy belső állapota ellenkezőjére fordul, akkor megfordulnak a szándékot, vagy belső állapotot kifejező jelek is.

Feladat mire jó:

Ezen keresztül derül ki a kutya számára, hogy valamit jól csinált.  (A DICSÉRET önbizalom és kötödés növelő)

A gazda dolga, hogy tudjon jól sikerült feladatot véghezvinni a kutyával. 

Nem elég pusztán, hogy jól sikerül, de a kutya tudásszintjének megfelelő legyen. A szintek egymásra épülnek. Mindig fokozatosan haladok a szinteken. 

 Visszalépés: egyel alacsonyabb szint 

Mikor nem sikerül a feladat: 

-ha könnyebb (távolság) saját dologban lenni, nem éri meg odafigyelni a feladatra. 

- ha hamarabb kapok figyelmet, (akkor minek csinálja végig). 

- ha azt a szintet még nem tudja a kutya 

 Figyelmet adok: 

Beszéd

Szemkontaktus 

Érintés

 A gazda mentális jelenléte képessé teszi ezeket az okokat, szinteket látni. 

 Elakadás esetén segítség: visszalépés a feladat szintjén 

Ha a feladat állapot időben nő, a kutya képessé válik elmélyülni benne /háromszög technika/

Ez egy folyamat! Mindig lehet elölről kezdeni. 

Saját dolgot csinál

Ez az az állapot, melybe az ösztönök széles tárháza tartozik. Szimatolás, másik kutyával interakció, zsákmányolás, menekülés, reaktivitás, agresszió, szorongás, rágás, ásás, etc.

Ehhez az állapothoz jól megválasztott helyszín szükséges, hisz tudnom kell, hogy a kutya saját dolgában a környezet kínálta forrásokat saját tudásszintje alapján fogja kiaknázni. 

(A relaxhely technika jól alkalmazott technika, mellyel a saját dolog elemeit emelem be a feladatozásba.  Ezzel szintén lehetséges a közömbösítés kutya számára terhelő ingerekkel szemben.)

Nincs dolga

Ide tartoznak a pihenés és az alvás állapotok otthoni környezetben, amikor a kutya képes nélkülünk is a piheni. Nem függ az ő nyugalmi állapota attól, hogy hol vagyok és mit csinálok (akár egy helyiségen belül vagyok vele). 

Nem követ a lakásban! Tud pihenni.

Ugyanakkor az állapot elérhető és fejleszthető utcai, aktív környezetben is. 

Ebben az állapotban a kutya nyugodt tud maradni annak ellenére, hogy az ingerek jelen vannak és ezáltal hatást gyakorolnak rá (látja, de mégsem lesz izgatott, ingerült, agresszív, reaktív, etc.).

Ebben az állapotban a kutya ugyan észleli az ingert (ránéz), mégsem reagál rá.

Ezt az állapotot könyvséta helyzetben érhetjük el, mikor a póráz lazává válik és a kutya szinte "ott felejti" magát mellettünk. Szinte mintha "egy filmet néznénk". Már megfelelő magabiztossággal bír annyira, hogy tolerálni képes a környezetét. 

(Az önbizalomhiányos kutya állandóan kontrollálni próbálja  környezetét, reaktívvá válik. )

A reaktivitás, agresszió, félelem, szorongás, kontroll vesztett extázis, stb., tehát bármilyen szélsőértékű viselkedés esetén segítség lehet ennek a nincs dolga állapotnak a fejlesztése.

Az állapotok közötti váltáshoz a kutyát szinte "át kell kapcsolni". 

Nem a beszéd, utasítás, hanem a lehetőség és annak megvonása okozza a váltás képességét.

Ennek a belső állapot-hármasnak a megértésével, egymásba való átjárhatóságával a gazda segítségére lehet a kutyának és elérheti, hogy a kutya nyugodt, jó állapotú feladatban tartható, mentálisan fárasztható, belső biztonságát megélni képes állapotban legyen a hétköznapok során.